Historia obrazu znajdującego się w kościele parafialnym w Borzysławcu, stworzonego na wzór wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej
Historię obrazu opowiedziała Pani Krystyna Zgryźniak z domu Cieplak.
Rozmowę z Panią Krystyną przeprowadził Pan Andrzej Bugajski.
Witam Pana
Jestem córką Antoniego Cieplaka, który zrobił obraz Matki Ostrobramskiej znajdujący się w Borzysławcu.
Mój ojciec był też w delegacji u biskupa w Gorzowie Wkp. z Panem Janem Kondakiem i Piotrem Stochniałkiem. Ponieważ o parafię ubiegała się też Rurzyca (zapewne był to koniec 1956 r. lub początek 1957 r. – A.B.). W tym też czasie zrodził się pomysł wykonania obrazu, pomysł poddał Pan Kondak, który pochodził z Litwy. Obraz został zrobiony w 1957 r. Wykonany jest ze słomy, maku i innych płodów rolnych. Obraz był robiony w Lubczynie w budynku gdzie była biblioteka i świetlica. Następnie został przeniesiony do kościoła w Borzysławcu. (w ówczesnym czasie Pan Cieplak był kierownikiem Domu Kultury w Gminie Lubczyna – A.B.). Za zrobienie tego obrazu ojciec był 2 lata bez pracy, wiadomo czasy komunistyczne.
Zdjęcia były robione 8 września 1957 roku , ja tego nie pamiętam, ale opowiadała mi mama. Ponieważ mama była wtedy ze mną w ciąży, ojciec mój robiąc ten obraz modlił się o córkę.
Na zdjęciach są mieszkańcy Lubczyny (niektórzy z nich już nie żyją), Borzysławca i jest tam też ks. Kazimierz Adamczyk (właściwie ks. Kazimierz Adamczak – A.B.).
Krystyna Zgryźniak ( z domu Cieplak)
We wrześniu 2017 roku w kościele pw. św. apostołów Piotra i Pawła w Borzysławcu miało miejsce spotkanie z rodziną Pana Antoniego Cieplaka – twórcy obrazu.